sobota 16. 10. 2021
# Startovní šifra # Šifry # Výsledky # Stanoviště # eHOSPODAInformace o stanovištích
Michelská synagoga
Michelská synagoga je bývalá židovská modlitebna, jež se nachází v pražské Michli nedaleko potoka Botiče, v ulici U Michelského mlýna č. p. 124. Je to zřejmě jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších historických objektů, jež se v Michli nacházejí, a současně jedna z mála předměstských synagog, jež nebyly za okupace zničeny. Je chráněna jako kulturní památka.
Místo, kde stojíte, byla původně ves Michle, která ležela v údolí potoka Botiče. Michelská židovská obec a synagoga existovala již koncem 18. století. Synagoga byla zřízena z daleko starší hospodářské budovy – snad vinařského domku, který zde stával zřejmě již v gotickém období (svědčí o tom nálezy starého zdiva, k nimž došlo při rekonstrukci ve 20. století).
Přesné datum vzniku synagogy není známo, snad to bylo kolem roku 1730, možná však později. S jistotou lze její existenci doložit až v 19. století. Při přestavbě v jeho druhé polovině došlo k romantizující novogotické úpravě východního průčelí a rozšíření objektu. Ve starší, jižní části, se nacházela modlitebna s galerií pro ženy, v novější, severní části, byl byt kantora a správce synagogy.
V polovině 19. století žilo v samotné Michli šest židovských rodin. O něco později však michelská židovská obec sdružovala souvěrce z rychle rostoucích okrajových pražských čtvrtí – Vršovic, Nuslí a Podolí. V roce 1920 se Michle stala součástí Velké Prahy a v obvodu zdejší židovské obce žilo na 900 souvěrců. Michelská synagoga sloužila bohoslužbám až do nacistické okupace ve své původní podobě. Z členů michelské židovské obce téměř nikdo válku nepřežil, obec nebyla obnovena a synagoga zůstala nevyužita. Až když ji Židovská obec v Praze předala Židovskému muzeu.
Po válce připadl objekt Židovskému muzeu, jež v ní počátkem padesátých let zřídilo depozitář, kde bylo uchováváno na 1200 svitků Tóry, které do Prahy svezli nacisté ze zničených a násilně uzavřených synagog všech židovských obcí na území protektorátu. V roce 1964 byla většina těchto svitků převezena do Westminsterské synagogy v Londýně. Tóry se odtud zapůjčují jako památky na vyhlazené židovské obce v Čechách a na Moravě židovským obcím a synagogám na celém světě.
V roce 1975 michelskou synagogu získal místní sbor Alberta Schweitzera Církve československé husitské a v následujících letech provedl důkladnou obnovu stavby. Židovskou minulost někdejší synagogy tak dnes připomíná již jen několik starých židovských náhrobků na malé zahrádce před jižním průčelím. Údajně pocházejí ze židovského hřbitova v Uhříněvsi.